Zobaczcie co się stanie, jeśli spróbujecie nasączyć gąbkę rtęcią


Zabawa z rtęcią jest równie fajna co niebezpieczna. Jeśli wychowaliście się jeszcze kilkanaście lat temu, to zapewne doskonale znane wam są klasyczne rtęciowe termometry. Oczywiście ich wierzchnią warstwę stanowiło szkło, a więc łatwo było je po prostu rozbić, co skutkowało przedostaniem się rtęci na zewnątrz. Wtedy zaczynała się zabawa.

Z rtęci tworzyły się takie małe kuleczki, które łączyły się z całą resztą rtęci w większe kuleczki. Niestety bezpośredni kontakt z tą substancją jest niebezpieczny dla naszego zdrowia i odradzamy wykonywania czegoś podobnego w domu. 

Zamiast tego możecie obejrzeć sobie, jak ktoś inny bawi się rtęcią za was, co jest dużo bardziej bezpieczne od bezpośredniego kontaktu z nią. Mężczyzna na nagraniu próbuje nasączyć gąbkę rtęcią i słabo mu to idzie. Zobaczcie zresztą sami. 

https://youtu.be/PWCx3faQSfQ

Wszystko to związane jest z bardzo wysokim napięciem powierzchniowym, jakie posiada rtęć. Zasysanie płynów zależne jest od tzw. podciągania kapilarnego. To ten sam mechanizm, jaki możemy zaobserwować w słomce, kiedy zasysamy napój do ust. Siła międzycząsteczkowa pomiędzy cieczą a otaczającą ją powierzchnią sprawia, że sam płyn działa wbrew grawitacji. W tym wypadku ten efekt nie zachodzi, ponieważ siła napięcia powierzchniowego rtęci jest dużo większa.

Jaka była twoja reakcja?

Lol Lol
0
Lol
Że co? Że co?
0
Że co?
WTF WTF
0
WTF
Cholera Cholera
0
Cholera
Japier Japier
0
Japier
Wkurw Wkurw
0
Wkurw
Słodko Słodko
0
Słodko
Płacz Płacz
0
Płacz
nie lubię nie lubię
0
nie lubię
Uwielbiam Uwielbiam
0
Uwielbiam
Straszne Straszne
0
Straszne
Thuglife Thuglife
0
Thuglife
Porażka Porażka
0
Porażka
Twitter Comments

log in

Become a part of our community!

reset password

Wróć do
log in
Wybierz Format
Quiz osobowości
Trivia quiz
Głosowanie
Artykuł
Lista
Lista z Rankingiem
Mem
Wideo
Obrazek