Zobacz jak wyglądają typowe, przeciętne mieszkania w różnych krajach

Oglądając filmy czy kolorowe magazyny często wydaje nam się, że przeciętni obcokrajowcy – wcale nie bogacze – mieszkają w pałacach, perłach architektonicznych. To, co pokazują nam media często znacznie odbiega od rzeczywistości. Czy nasze polskie mieszkania (mówimy oczywiście o tych przeciętnych mieszkaniach, ani tanich ani drogich) tak różnią się od przysłowiowych 4 ścian w innych zakątkach świata?


Japonia

Tokio to jedno z najbardziej zaludnionych i najdroższych pod względem mieszkań miast na świecie. Tylko najbogatsi mogą sobie pozwolić na przestronne lokale, podczas zgdy zdecydowana większość ludzi mieszka w małych, raczej ciasnawych mieszkaniach.

Japończycy potrafią jednak świetnie zagospodarować przestrzeń, nie marnując ani skrawka. Jedyny pokój w mieszkaniu jest wykorzystywany jako sypialnia, salon i jadalnia. W rogu widać lodówkę, a jedynym sposobem, aby dostać się na balkonie jest przejście przez łóżko. Jednak pokój jest jasny i dobrze oświetlony, a to wizualnie powiększa przestrzeń życiową i polepsza samopoczucie.

W korytarzu znajduje się garderoba, łazienka, a nawet mini kuchnia, wyposażona we wszystkie niezbędne sprzęty.

Hiszpania

Większość Hiszpanów mieszka w blokach. Tak wygląda typowe hiszpańskie blokowisko.

Większość hiszpańskich mieszkań wygląda podobnie: białe ściany, kamienne podłogi i okna z żaluzjami. Taki styl pomaga ludziom przetrwać gorące letnie miesiące. Jednak z tego samego powodu (oraz ponieważ ogrzewanie centralne nie jest typowe dla hiszpańskiego domu) zimą w mieszkaniach bywa bardzo zimno. Wiele osób korzysta z grzejników elektrycznych, ale biorąc pod uwagę fakt, że rachunki za energię elektryczną w Hiszpanii są jednymi z najwyższych w Europie, ta metoda nie jest satysfakcjonująca.

Posiłki są serwowane zazwyczaj w salonie. Choć hiszpańskie apartamenty mają zwykle duże kuchnie, są one wykorzystywane wyłącznie do gotowania.

Szwecja

Tak wygląda typowe osiedle w Szwecji.

Cechą, która wyróżnia szwedzki styl mieszkania w domach jest inteligentne wykorzystanie obszarów piwnicy. Ludzie często używają ich do przechowywania rowerów, jako pralni, a czasem nawet przekształcają je w siłownię.

W blokach każde mieszkanie posiada wydzielony boks w piwnicy – podobnie jak w polskich blokach – gdzie przechowuje się opony, narty, walizki, rzeczy sezonowe (choinka) lub mniej ważne „graty”. Balkony są wykorzystywane jako miejsca odpoczynku.

Białe ściany i białe meble są typowym elementem słynnego skandynawskiego stylu, dobrze znanego nam z Ikei;) Białe wnętrza ozdabiane są kolorowymi, również jasnymi akcentami, a całość optycznie jeszcze powiększają duże okna bez żaluzji czy firanek.

Wielka Brytania

Większość Anglików stara się unikać mieszkania w blokach. Wolą żyć na obrzeżach miasta w domkach, takich jak na zdjęciu powyżej.

Ponieważ ogrzewanie centralne nie jest szczególnie popularne, Brytyjczycy dokładają wszelkich starań, aby zatrzymać ciepło w mieszkaniu. W każdym pokoju kładą grube dywany. Kominek i oczywiście koce to niezbędne akcesoria wyposażenia wnętrz. To, co najbardziej wyróżnia angielskie mieszkania to krany w umywalkach, osobne dla ciepłej i zimnej wody.

Walcząc z chłodem Anglicy starają się, aby ich mieszkania były superprzytulne, ale jednocześnie eleganckie.

Korea Południowa

Ponad 80% populacji koreańskiej żyje w wysokich wieżowcach. Wyróżniającą cechą koreańskich bloków jest ogromna ilość mieszkań, co nocą wyraźnie widać z daleka.

Może się to wydawać dziwne, ale mieszkania w Korei nie mają przedpokojów. Słowo „korytarz” jest miejscowej ludności całkiem obce. Wejście do mieszkania jest zwykle bardzo małe (o szerokości około metra). Gdy wejdziesz do mieszkania, natychmiast zobaczysz drzwi prowadzące do kuchni lub salonu. W większości tych „miniprzedpokoików” położone są płytki i jest to miejsce, gdzie zdejmuje się buty.

Australia

Australijczycy na ogół zmierzają do mieszkania w domach, ale coraz większa liczba mieszkańców (w tym momencie około 30% populacji) decyduje się na życie w bloku.

Większość Australijczyków mieszka w dużych domach z trzema sypialniami. Średnia wielkość domu w tym kraju wynosi około 80 – 120 metrów kwadratowych. Oprócz sypialni, w typowym domu znajduje się salon, kuchnia, łazienka, dwa pokoje, WC i garaż. Niektóre gospodarstwa domowe mają również małą pralnię i dodatkowy pokój gościnny. Wszystkie drzwi są zazwyczaj wykonane ze szkła.

Indie

Jeśli rodzina jest stosunkowo bogata, żyje w dużym domu z wieloma pokojami. Typowy dom ma dwa piętra i duże podwórko.

Wystrój indyjskich budynków to zazwyczaj mix nowoczesnych stylów wschodu i zachodu. Parter jest zwykle częścią służącą do przechowywania rzeczy, a uroczysty salon do przyjmowania gości znajduje się na drugim piętrze. Najlepszy pokój w domu zarezerwowany jest dla boga-opiekuna, do którego mieszkańcy modlą się dwa razy dziennie. Okna sypialni kobiet wychodzą na podwórko na tyłach domu, ponieważ uważa się, że paniom nie wypada wyglądać na ulicę…

Kuba

Domy na Kubie budowane są głównie z betonu i mają 1 lub 2 piętra. Ciekawym wyróżnieniem jest fakt, że większość domów nie ma szklanych okien, a tylko drewniane lub metalowe okiennice.

Wchodząc do przeciętnego domu w Hawanie (zwłaszcza w obszarze śródmieścia stolicy), będziesz zaskoczony pięknem wnętrza. Zaaranżowane w stylu kolonialnym, z wysokimi sufitami i zabytkowymi meblami, te domy wydają się być prawdziwymi arcydziełami.

USA

Wskaźnik średniej powierzchni na osobę w USA jest jednym z najwyższych na świecie, co oznacza, że typowe amerykańskie mieszkanie jest naprawdę duże. Dom na sprzedaż od razu wyposażony jest w prawie wszystko, czego potrzeba do życia w nim: dywany we wszystkich pokojach, wykończoną łazienkę i urządzenia kuchenne. Zazwyczaj brakuje tylko mebli.

Główna zasada? Ilość pokojów i łazienek ma być równa. Większość pokojów ma również swoją garderobę.

Wyróżniającą cechą projektów amerykańskich domów jest koncepcja, że wnętrze powinno wyglądać zarówno przytulnie i kosztownie. Układ większości domów jest wyraźnie zaprojektowany tak, aby zatrzymać gości w przedniej części domu (który zazwyczaj jest najpiękniejsza), a sypialnie ukryć przed wzrokiem ciekawskich.

Jaka była twoja reakcja?

Lol Lol
0
Lol
Że co? Że co?
0
Że co?
WTF WTF
0
WTF
Cholera Cholera
0
Cholera
Japier Japier
0
Japier
Wkurw Wkurw
0
Wkurw
Słodko Słodko
0
Słodko
Płacz Płacz
0
Płacz
nie lubię nie lubię
0
nie lubię
Uwielbiam Uwielbiam
0
Uwielbiam
Straszne Straszne
0
Straszne
Thuglife Thuglife
0
Thuglife
Porażka Porażka
0
Porażka
Twitter Comments

log in

Become a part of our community!

reset password

Wróć do
log in
Wybierz Format
Quiz osobowości
Trivia quiz
Głosowanie
Artykuł
Lista
Lista z Rankingiem
Mem
Wideo
Obrazek