Wystarczyła chwila odpoczynku na pniu i obskoczyły ją tysiące kleszczy. Opowiada, co się potem stało


Noga zainfekowana przez kleszcze - to zdjęcie, opublikowane przez Fundację Pomocy Chorym na Boreliozę Biała Podlaska, obiegło prawe cały polski Facebook. Teraz głos zabrała główna bohaterka, która opowiada dokładnie, co się wtedy stało:

"Sieć obiegło zdjęcie mojej nogi, po której wdrapywały się larwy kleszczy, prosto z gniazda, w które wdepnęłam :-/ I teraz wychodząc na przeciw setkom pytań i komentarzy odpowiadam:

Od 6 lat choruję na boreliozę. Byłam ubrana odpowiednio. Żadna larwa nie zdążyła wbić aparatu w moje ciało. Usunęłam je mokrymi chusteczkami, wyprałam wszystko co na sobie miałam oraz bardzo dokładnie wyszorowałam w wannie" - relacjonuje pani Jowita [pis. oryg.].

Jak usunąć kleszcza? - sposób jest prosty i tani

Larwy czekają na żywiciela przy ziemi i są najbardziej aktywne w kwietniu i w maju. Podobnie jak dorosłe kleszcze, także nimfy przenoszą szereg groźnych dla ludzkiego zdrowia i życia chorób.

Dlatego tak ważne, żeby stosować odpowiednie preparaty i/lub oglądać ciało po kontakcie z dziką przyrodą (np. spacerze po łące czy lesie). Zauważonego kleszcza, jeśli się już wgryzł, usuwamy pęsetą, igłą albo specjalnymi kleszczołapkami. Nie wyrywamy, tylko wydłubujemy, żeby nie zostawić w ciele samej główki. Następnie rankę należy zdezynfekować.

Nie stosuj do usuwania tłuszczów ani olejków - te "domowe" metody mogą przynieść więcej złego niż dobrego. Jeśli po usunięciu obserwujesz zmiany na skórze (np. rumień), skonsultuj się z lekarzem.

Jaka była twoja reakcja?

Lol Lol
0
Lol
Że co? Że co?
0
Że co?
WTF WTF
0
WTF
Cholera Cholera
0
Cholera
Japier Japier
0
Japier
Wkurw Wkurw
0
Wkurw
Słodko Słodko
0
Słodko
Płacz Płacz
0
Płacz
nie lubię nie lubię
0
nie lubię
Uwielbiam Uwielbiam
0
Uwielbiam
Straszne Straszne
0
Straszne
Thuglife Thuglife
0
Thuglife
Porażka Porażka
0
Porażka
Twitter Comments

log in

Become a part of our community!

reset password

Wróć do
log in
Wybierz Format
Quiz osobowości
Trivia quiz
Głosowanie
Artykuł
Lista
Lista z Rankingiem
Mem
Wideo
Obrazek