Walczyła o życie z powodu tamponu, którego miała w sobie przez 9 dni

Niestety wciąż niewiele kobiet ma świadomość tego, czym jest TSS. Ta niewiedza może kosztować życie.


TSS, czyli zespół wstrząsu toksycznego grozi każdej kobiecie, która nie zmienia tamponów wystarczająco często. To spotkało 20-letnią Emily Pankhurs. Gdy źle się poczuła, zrzuciła to na stres egzaminami w szkole. Okazało się, że jej dolegliwości były znacznie poważniejsze.

Emily zupełnie nie zdawała sobie sprawy, że od 9 dni chodziła z tamponem w pochwie. Gdy w końcu się zorientowała, natychmiast go usunęła. Ku jej zdziwieniu, tampon był całkiem czarny. Dosłownie chwilę później zaczęła odczuwać objawy TSS.

Emily wyznała, że zapomniała o tamponie ponieważ była w ogromnym stresie. Odkryła jego obecność, kiedy poczuła się rozdęta od środka.

Po jego usunięciu zrobiło jej się słabo, była zdezorientowana, dostała wysokiej gorączki i nie mogła sklecić jednego zdania. Kolor jej skóry dramatycznie się zmienił. Wszędzie miała zaczerwienienia. Ból głowy był nie do zniesienia. Dziewczynę przewieziono do szpitala, gdzie po kilku badaniach stwierdzono TSS.

Lekarze podali 20-latce leki. Okazało się, że zdążyli w ostatniej chwili. Emily była bliska śmierci. Udało się ją odratować, jednak TSS spowodował u niej częściowy paraliż. Nie mogła chodzić.

Na szczęście te komplikacje okazały się tymczasowe. Po kilku tygodnia dziewczyna doszła do siebie i wróciła do szkoły. Jej organizm jednak nie jest całkowicie odtruty. Emily przyznaje, że chociaż stara się teraz nie przepracowywać, wciąż czuje się przemęczona i wyczerpana.

Warto uczyć się na błędach innych. Historia Emily powinna byc przestrogą dla wszystkich kobiet, które nie mają pojęcia o TSS.

Oto porcja podstawowej wiedzy obowiązkowej:

TSS to rzadka, ale bardzo poważna choroba, spowodowana przez produkujący toksyny szczep bakterii Staphylococcus Aureas. Występują one na skórze, w nosie, pod pachami, w pochwie. Większość osób posiada naturalną zdolność zwalczania zespołu szoku toksycznego, jednak nie wszyscy. Na TSS można zachorować np. po ukąszeniach owadów, oparzeniach, czy operacjach, ale połowa zdiagnozowanych przypadków dotyczy kobiet uzywających tamponów.

Objawy

TSS na szczęście łatwo rozpoznać i wyleczyć, trzeba jednak działać szybko i zareagować natychmiast, gdy zidentyfikujesz objawy choroby. Należą do nich: gorączka, stany zapalne skóry, ogólne zaczerwienienie i złuszczanie, spadek ciśnienia, bóle mięśni, bóle głowy, bóle gardła, biegunka, nudności i wymioty.

Jak uniknąć TSS?

Przede wszystkim, przed każdym założeniem i usunięciem tamponu, myj ręce. Zmieniaj tampon co 4 godziny, a w razie obfitego klrwawienia nawet częściej. Ważne jest również, aby dobierać tampony o odpowiedniej chłonności. Im mniej nasilone krwawienie, tym mniejszy powinien byc rozmiar tamponu. Podczas używania bardzo chłonnych tamponów, prawdopodobieństwo wstrząsu toksycznego wzrasta. Pamiętaj również o tym, że w nocy lepiej używać podpasek niż tamponów.

Jaka była twoja reakcja?

Lol Lol
0
Lol
Że co? Że co?
0
Że co?
WTF WTF
1
WTF
Cholera Cholera
0
Cholera
Japier Japier
0
Japier
Wkurw Wkurw
0
Wkurw
Słodko Słodko
0
Słodko
Płacz Płacz
0
Płacz
nie lubię nie lubię
0
nie lubię
Uwielbiam Uwielbiam
0
Uwielbiam
Straszne Straszne
0
Straszne
Thuglife Thuglife
0
Thuglife
Porażka Porażka
0
Porażka
Twitter Comments

log in

Become a part of our community!

reset password

Wróć do
log in
Wybierz Format
Quiz osobowości
Trivia quiz
Głosowanie
Artykuł
Lista
Lista z Rankingiem
Mem
Wideo
Obrazek