To piasek czy mak? Nie, tak wygląda chmara kleszczy po „chwili odpoczynku na pniu w lasku”


Fundacja Pomocy Chorym na Boreliozę Biała Podlaska opublikowała na swoim Facebooku zdjęcie, na którym widać nogę zaatakowaną przez dziesiątki jeszcze niedojrzałych osobników kleszczy:

Sezon na kleszcze już się rozpoczął. Atakują nie tylko osobniki dorosłe, które łatwo rozpoznać, ale też maleńkie larwy - takie jak na zdjęciu.

Jak usunąć kleszcza? - sposób jest prosty i tani

Larwy czekają na żywiciele przy ziemi i są najbardziej aktywne w kwietniu i w maju. Podobnie jak dorosłe kleszcze, także nimfy przenoszą szereg groźnych dla ludzkiego zdrowia i życia chorób.

Dlatego tak ważne, żeby stosować odpowiednie preparaty i/lub oglądać ciało po kontakcie z dziką przyrodą (np. spacerze po łące czy lesie). Zauważonego kleszcza, jeśli się już wgryzł, usuwamy pęsetą, igłą albo specjalnymi kleszczołapkami. Nie wyrywamy, tylko wydłubujemy, żeby nie zostawić w ciele samej główki. Następnie rankę należy zdezynfekować.

Nie stosuj do usuwania tłuszczów ani olejków - te "domowe" metody mogą przynieść więcej złego niż dobrego. Jeśli po usunięciu obserwujesz zmiany na skórze (np. rumień), skonsultuj się z lekarzem.

Jaka była twoja reakcja?

Lol Lol
0
Lol
Że co? Że co?
0
Że co?
WTF WTF
0
WTF
Cholera Cholera
0
Cholera
Japier Japier
0
Japier
Wkurw Wkurw
0
Wkurw
Słodko Słodko
0
Słodko
Płacz Płacz
0
Płacz
nie lubię nie lubię
0
nie lubię
Uwielbiam Uwielbiam
0
Uwielbiam
Straszne Straszne
0
Straszne
Thuglife Thuglife
0
Thuglife
Porażka Porażka
0
Porażka
Twitter Comments

log in

Become a part of our community!

reset password

Wróć do
log in
Wybierz Format
Quiz osobowości
Trivia quiz
Głosowanie
Artykuł
Lista
Lista z Rankingiem
Mem
Wideo
Obrazek