Tak wyglądają kopyta źrebaków zaraz po narodzinach. Czym jednak są te dziwne „macki”?


Coś co się raz zobaczy, czasem ciężko już „odzobaczyć” - nie inaczej jest w tym przypadku. Tak właśnie wyglądają kopyta każdego źrebaka, który przychodzi na świat. Wygląda to nieco makabrycznie, ponieważ te dziwne narośle przypominają macki stworzenia z horroru. Nie dajcie się jednak zmylić. Te „macki” pełnią bardzo ważną funkcję, a bez nich poród mógłby zakończyć się naprawdę źle.

Jest to tzw. eponychium i służy ochronie. Nie musi jednak chronić kopyta, lecz drogi rodne klaczy oraz jej macicę. Twarde kopyto mogłoby uszkodzić delikatne narządy wewnętrzne, a eponychium temu zapobiega.

Ta gumowata warstwa szybko się jednak ściera. Hodowcy koni donoszą, że następuje to już w trakcie pierwszego spaceru. Pod nią znajduje się natomiast zwyczajne kopyto, jakie możemy zobaczyć u dorosłych koni.

Po co jednak to wszystko? Kopyta źrebaka muszę nadawać się do użytku niemal zaraz po narodzinach. Łożysko wydziela charakterystyczny zapach, który wabi drapieżniki. Zarówno matka, jak i źrebak, muszą więc jak najszybciej oddalić się od miejsca, gdzie zwierzę przyszło na świat. 

Źródło: IFLS

Jaka była twoja reakcja?

Lol Lol
0
Lol
Że co? Że co?
0
Że co?
WTF WTF
0
WTF
Cholera Cholera
0
Cholera
Japier Japier
0
Japier
Wkurw Wkurw
0
Wkurw
Słodko Słodko
0
Słodko
Płacz Płacz
0
Płacz
nie lubię nie lubię
0
nie lubię
Uwielbiam Uwielbiam
0
Uwielbiam
Straszne Straszne
0
Straszne
Thuglife Thuglife
0
Thuglife
Porażka Porażka
0
Porażka
Twitter Comments

log in

Become a part of our community!

reset password

Wróć do
log in
Wybierz Format
Quiz osobowości
Trivia quiz
Głosowanie
Artykuł
Lista
Lista z Rankingiem
Mem
Wideo
Obrazek