Szok w świecie nauki! Człowiek może nie być najinteligentniejszą rasą na Ziemi

Do niedawna uważano, że najinteligentniejszymi zwierzętami, stojącymi pod tym względem tuż za ludźmi, są szympansy. Badania wykazały jednak, że to miejsce należy się delfinom, których mózgi wyposażone są w wiele kluczowych elementów, charakterystycznych dla wysokiej inteligencji.


Naukowcy doszli do wniosku, że należy zmienić całkowicie sposób myślenia o delfinach, ponieważ trzymanie w parkach rozrywki, czy zabijanie dla jedzenia istot - a raczej osób - o tak jasnych umysłach to zbrodnia. Ich zdaniem delfiny powinny być traktowane, jako "nie-ludzie, ale mimo wszystko osoby". Co więcej, ostatnio w świecie nauki pojawiają się rewelacje, jakoby delfiny były... inteligentniejsze od ludzi. Ich ciała oczywiście nie są przystosowane do tworzenia tego, co nazywamy "cywilizacją", ale delfiny nie mają potrzeby wysilania się dla czegoś, czego nie potrzebują.

Wiele teorii dowodzi, że ludzie, którzy szybko uczą się języków obcych, są wysoce inteligentni. Dle delfinów "językiem obcym" jest tzw. "Signature Whistle", indywidualny dla każdego osobnika dźwięk. Wystarczy, że delfin usłyszy go raz, a zapamięta już do końca życia. Delfiny rozpoznają swoich znajomych za pomocą tego dźwięku po latach, a nawet dziesięcioleciach. To unikatowe imiona. Co więcej, delfiny wykorzystują do komunikacji również dźwięki i gesty uniwersalne na całym świecie. Ludzie do tej pory nie odczytali całkowicie w pełni wykształconego, skomplikowanego języka delfinów. Kolejny fenomen, oprócz komunikacji, to nawigacja. Ludzie korzystają z tworzonych niegdyś w pocie czoła map, tymczasem delfiny ich nie potrzebują, ponieważ doskonale orientują się w terenie za pomocą echolokacji. Znane są bardzo rzadkie przypadki wykorzystania echolokacji przez ludzi (główni niewidomych), tymczasem dla każdego delfina to chleb powszedni. Jeszcze wiele musimy się nauczyć o delfinach, ale na pewno powinniśmy zmienić do nich stosunek. Jak twierdzi Lori Marino, zoolog z Emory University w Atlancie, "neuroanatomia sugeruje psychologiczną ciągłość pomiędzy ludźmi i delfinami oraz ma ważne konsekwencje dla etyki wzajemnego oddziaływania na linii ludzie - delfiny."

Jaka była twoja reakcja?

Lol Lol
1
Lol
Że co? Że co?
1
Że co?
WTF WTF
0
WTF
Cholera Cholera
1
Cholera
Japier Japier
1
Japier
Wkurw Wkurw
2
Wkurw
Słodko Słodko
3
Słodko
Płacz Płacz
0
Płacz
nie lubię nie lubię
1
nie lubię
Uwielbiam Uwielbiam
2
Uwielbiam
Straszne Straszne
0
Straszne
Thuglife Thuglife
7
Thuglife
Porażka Porażka
2
Porażka
Twitter Comments

log in

Become a part of our community!

reset password

Wróć do
log in
Wybierz Format
Quiz osobowości
Trivia quiz
Głosowanie
Artykuł
Lista
Lista z Rankingiem
Mem
Wideo
Obrazek