Niepokojące statystyki – tak źle w kościele nie było od bardzo dawna


Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) od roku 1993 regularnie prowadzi pewne statystyki. Dotyczą one liczby wiernych odwiedzających kościół każdego roku. Badania polegają na tym, że każdego roku w wybraną niedzielę (w 2016 roku był to 16 października), proboszcz z każdej z 10 tysięcy parafii ma obowiązek liczenia wiernych, którzy przyszli w dany dzień na mszę. Wynik jest następnie zestawiany z liczbą wiernych zobowiązanych do praktykowania. A więc chodzi tutaj o wszystkich wiernych wyłączając z tego grona inwalidów oraz dzieci poniżej 7 roku życia. Te dwie grupy to ponoć 18% ogółu wiernych w Polsce.

Metoda nie jest więc w 100% miarodajna, jednak lepsza taka niż żadna. Statystyki jednak nie wyglądają najlepiej, a przynajmniej dla samego Kościoła. Okazało się bowiem, że w roku 2016 liczba wiernych uczęszczających na mszę po raz pierwszy spadła poniżej 10 milionów. Wynosiła ona dokładnie 9,8 mln osób.

Co w tym wszystkim najbardziej może dziwić? A może dziwić to, że według danych Instytutu niemal 93 proc. z 38,5 miliona Polaków określa się jako katolicy.

W badaniu wykorzystuje się dwa wskaźniki: dominicantes i communicantes. Pierwszy z nich dotyczy wiernych przybywających na mszę, a drugi dotyczy tylko tych, którzy przystąpili do komunii. 

W 2016 roku zaledwie 36,7% Polaków uczęszczało więc do kościoła, a 17% do komunii. Najwięcej osób uczestniczyło w mszy w diecezjach tarnowskiej, rzeszowskiej oraz przemyskiej. Najmniej z kolei w diecezjach szczecińsko-kamieńskiej, łódzkiej oraz koszalińsko-kołobrzeskiej. 

Jaka była twoja reakcja?

Lol Lol
0
Lol
Że co? Że co?
0
Że co?
WTF WTF
0
WTF
Cholera Cholera
0
Cholera
Japier Japier
0
Japier
Wkurw Wkurw
0
Wkurw
Słodko Słodko
0
Słodko
Płacz Płacz
0
Płacz
nie lubię nie lubię
0
nie lubię
Uwielbiam Uwielbiam
0
Uwielbiam
Straszne Straszne
0
Straszne
Thuglife Thuglife
0
Thuglife
Porażka Porażka
0
Porażka
Twitter Comments

log in

Become a part of our community!

reset password

Wróć do
log in
Wybierz Format
Quiz osobowości
Trivia quiz
Głosowanie
Artykuł
Lista
Lista z Rankingiem
Mem
Wideo
Obrazek