Nastolatki coraz rzadziej sięgają alkohol i papierosy, teraz mają nową ulubioną używkę – co to takiego?


Jak zaczęła się wasza przygoda z używkami? Pewnie w pierwszej kolejności podkradaliście papierosy mamie z torebki lub wypijaliście wino z barku rodziców. Zapewne wiele osób miało podobnie i pewnie wiele z nich wciąż ma podobnie - przynajmniej w Polsce.

Nieco inaczej sprawy zaczynają się mieć natomiast w Stanach Zjednoczonych. Pracownicy US National Institute of Child Health and Human Development przeprowadzili w tej kwestii bardzo szczegółowe badania trwające aż 10 lat - od roku 2004 do 2014. Wzięło w nich udział aż 300 000 młodych ludzi w wieku od 12 do 21 lat. Wyniki okazały się być nieco zaskakujące. 

Jeszcze w roku 2004 zdecydowana większość sięgała najpierw po papierosy lub alkohol. Inne używki - w tym marihuana - były gdzieś daleko w tyle. W ciągu następnych 10 lat wydarzyło się jednak coś zaskakującego. Młodzi ludzie zaczęli chętniej wybierać marihuanę, a nieco rzadziej sięgać po alkohol i papierosy. 

Wyroby tytoniowe zanotowały spadek popularności z 21,4% w 2004 roku do 8,9% w 2014 roku. Marihuana natomiast zaliczyła skok z 4,4% w 2004 roku do 8% w 2014 roku. Warto w tym miejscu wspomnieć, że to młodzi chłopcy zdecydowanie częściej sięgają po marihuanę niż dziewczynki. 

Za rosnącą popularnością marihuany z pewnością stoi polityka stosowana w ostatnich czasach w USA. Coraz bardziej luźno podchodzi się do konopi, zaczyna się traktować je już nie, jak narkotyk ale bardziej jako używkę no i w wielu stanach zmienia się prawo. W większości z nich można stosować marihuanę w celach medycznych, a w niektórych nawet w celach rekreacyjnych. 

Wprawdzie marihuana nie ma aż tak złego wpływu na organizm, jak alkohol czy papierosy, to jednak eksperci stanowczo odradzają jej stosowanie w młodym wieku. Używka ma spory potencjał uzależniający wśród młodzieży, a palona w młodości może negatywnie wpływać na prawidłowy rozwój. 

Nie ma jednak tego złego. W ciągu tych 10 lat wzrosła również ilość młodzieży, która nie sięga po żadne używki - z 35,5% w 2004 do 46,3% w 2014.

Źródło: Springer Link

Jaka była twoja reakcja?

Lol Lol
0
Lol
Że co? Że co?
0
Że co?
WTF WTF
0
WTF
Cholera Cholera
0
Cholera
Japier Japier
0
Japier
Wkurw Wkurw
0
Wkurw
Słodko Słodko
0
Słodko
Płacz Płacz
0
Płacz
nie lubię nie lubię
0
nie lubię
Uwielbiam Uwielbiam
0
Uwielbiam
Straszne Straszne
0
Straszne
Thuglife Thuglife
0
Thuglife
Porażka Porażka
0
Porażka
Twitter Comments

log in

Become a part of our community!

reset password

Wróć do
log in
Wybierz Format
Quiz osobowości
Trivia quiz
Głosowanie
Artykuł
Lista
Lista z Rankingiem
Mem
Wideo
Obrazek