Już niedługo tak może wyglądać Pałac Kultury i Nauki w Warszawie


Jak czujecie się patrząc na powyższe zdjęcie? Trochę nieswojo, prawda? Nic dziwnego, Pałacu Kultury i Nauki w takim wydaniu nie oglądaliśmy już od dobrych kilkudziesięciu lat. Konstrukcja została oficjalnie otwarta 21 lipca 1955 roku, a to zdjęcie zostało zrobione zaledwie 3 lata później.

Od tamtej pory budynek nie był czyszczony, a warstwa brudu która gromadziła się przez te wszystkie lata na spiekach ceramicznych, z których zbudowany jest Pałac, straszy do dzisiaj. Wiele wskazuje jednak na to, że ten stan rzeczy może niebawem się zmienić. W czerwcu tego roku rusza bowiem wielkie czyszczenie budynku - a przynajmniej pewnej jego części.

Na pierwszy ogień idzie taras widokowy, znajdujący się na 30 piętrze. O planowanych pracach mogliśmy usłyszeć już w lutym tego roku, kiedy to prezes PKiN, w jednym z udzielonych wywiadów, wspomina o całym przedsięwzięciu. 

Poważnym wyzwaniem było dobranie odpowiedniej techniki czyszczenia, która zostałaby zaakceptowana przez konserwatora zabytków oraz znalezienie firmy, która podjęłaby się podobnego zadania. 

Czyszczenie tarasu ma zająć kilka miesięcy i pochłonąć nawet kilka milionów złotych. Dopiero po zakończeniu prac władze PKiN mają podjąć decyzję, czy wyczyszczona zostanie również cała elewacja budynku. Na chwilę obecną niestety nic w tej kwestii nie wiadomo. 

Nie wiadomo również czy czyszczenie przyniesie tak imponujący efekt, jaki możemy zobaczyć na archiwalnych zdjęciach PKiN z 1958 roku. Lata zaniedbań mogły dać się we znaki i zmienić elewację na stałe. 

Źródło: Forbes

Jaka była twoja reakcja?

Lol Lol
0
Lol
Że co? Że co?
0
Że co?
WTF WTF
0
WTF
Cholera Cholera
0
Cholera
Japier Japier
0
Japier
Wkurw Wkurw
0
Wkurw
Słodko Słodko
0
Słodko
Płacz Płacz
0
Płacz
nie lubię nie lubię
0
nie lubię
Uwielbiam Uwielbiam
0
Uwielbiam
Straszne Straszne
0
Straszne
Thuglife Thuglife
0
Thuglife
Porażka Porażka
0
Porażka
Twitter Comments

log in

Become a part of our community!

reset password

Wróć do
log in
Wybierz Format
Quiz osobowości
Trivia quiz
Głosowanie
Artykuł
Lista
Lista z Rankingiem
Mem
Wideo
Obrazek