Gwiazda pożerana przez czarną dziurę po raz pierwszy zaobserwowana przez naukowców


Wiele mówi się o czarnych dziurach dosłownie pożerających całe gwiazdy. W sieci dostępnych jest również wiele grafik, które przedstawiają wyobrażenia podobnego zjawiska. Jedną z nich możecie zaobserwować powyżej. Chociaż kto wie, może to zdarzenie w rzeczywistości wygląda równie spektakularnie lub nawet jeszcze bardziej. Niezależnie od tego, badacze zaobserwowali je po raz pierwszy w historii.

Wszystko to działo się w dwóch zderzających się z sobą galaktykach, zwanych Arp 299 oddalonych od nas o całe 150 mln lat świetlnych. Do obserwacji użyto zarówno radioteleskopu, jak i teleskopu pracującego w podczerwieni. 

Gwiazda o masie dwukrotnie przekraczającej masę naszego Słońca, zbliżyła się niebezpiecznie blisko do czarnej dziury, której masa przekracza masę naszego Słońca blisko 20 milionów razy. Oczywiście można się domyślić, co było dalej. Czarna dziura wchłonęła gwiazdę, wyrzucając przy okazji strumień materii. 

Gwiazda została dosłownie rozszarpana na kawałki, a jej materia uformowała wokół czarnej dziury dysk akreacyjny. Została ona następnie wchłonięta do środka, a niesamowite siły oddziałujące na nią podgrzały materię do takiej temperatury, że zaczęła ona dosłownie świecić. 

Obserwacje zaczęły się jeszcze w roku 2005, aby ostatecznie zakończyć się 10 lat później. Wszystkie zdjęcia przechwycone z całego zdarzenia możecie oglądać poniżej. Opatrzone są one oczywiście datami. 

Jaka była twoja reakcja?

Lol Lol
0
Lol
Że co? Że co?
0
Że co?
WTF WTF
0
WTF
Cholera Cholera
0
Cholera
Japier Japier
0
Japier
Wkurw Wkurw
0
Wkurw
Słodko Słodko
0
Słodko
Płacz Płacz
0
Płacz
nie lubię nie lubię
0
nie lubię
Uwielbiam Uwielbiam
0
Uwielbiam
Straszne Straszne
0
Straszne
Thuglife Thuglife
0
Thuglife
Porażka Porażka
0
Porażka
Twitter Comments

log in

Become a part of our community!

reset password

Wróć do
log in
Wybierz Format
Quiz osobowości
Trivia quiz
Głosowanie
Artykuł
Lista
Lista z Rankingiem
Mem
Wideo
Obrazek