6 dziecięcych zachowań, które są winą tylko i wyłącznie rodziców. Zobacz, jak temu zapobiec

W razie takich wpadek złościmy się na dzieci, tymczasem sami jesteśmy sobie winni. Co zrobić, żeby uniknąć takich sytuacji?


 1. 1 Przerywanie innym


  Mówienie "nie przerywaj" nic nie da. Wytłumacz dziecku, że tak jak ono nie lubi, kiedy ktoś mu przerywa, tak samo nie lubią tego inni. Ucz je tej zasady codziennie przy wszystkich możliwych sytuacjach: podczas rodzinnego obiadu czy rozmowy telefonicznej. Powiedz: "Będę teraz rozmawiać przez telefon i proszę cię, żebyś mi nie przerywał(a). Kiedy skończę i odłożę telefon, będę rozmawiać z tobą". Co ważne, jako rodzic, sam stosuj się do tych zasad i nie przerywaj swojemu dziecku, ani nikomu innemu!
 2. 2 Wyjmowanie rzeczy z półek w sklepie i naleganie na ich kupno


  Dzieci robią tak, ponieważ myślą, że ty sam sięgasz po losowe rzeczy z półek według swojego uznania i chcą w tym uczestniczyć. Myślą, że możesz kupić wszystko i nie rozumieją, dlaczego ty możesz wybrać cokolwiek, a one nie. Gdy wytłumaczysz dziecku, że zakupy są zaplanowane, zmieni swoje podejście. Jak to zrobić? Jeszcze przed zakupami usiądźcie razem i wspólnie zróbcie listę potrzebnych rzeczy. Jeśli dziecko jeszcze nie umie czytać, obok napisów zróbcie małe rysunki. Pozwól, aby to ono trzymało w sklepie listę i odhaczało produkty, które są już w wózku. Tworząc listę nie zapomnij o tym, aby twoje dziecko samo wybrało jakiś drobiazg dla siebie.
 3. 3 Nieużywanie zwrotów grzecznościowych


  Im wcześniej zaczniesz uczyć tego swoje dzieci, tym lepiej. Po pierwsze bądź dla nich przykładem i sam używaj takich słów jak "dzień dobry", "proszę", "dziękuję" i "przepraszam" nie tylko w rozmowach z innymi, ale również ze swoim dzieckiem. Pokaż mu magię, jaką potrafią zdziałać zwroty grzecznościowe, reagując na zachcianki dopiero, kiedy grzecznie powie "proszę", a późńiej "dziękuję".
 4. 4 Zawstydzanie innych


  Dziecko nie rozumie, że pewnych myśli lepiej nie wypowiadać na głos. Nie zna jeszcze wstydu, czy skrępowania, a pojęcie empatii jest dla niego dość skomplikowane. Aby uniknąć sytuacji jak na powyższym obrazku, rodzic powinien być przewidujący, zapobiegliwy i jak najczęściej rozmawiać ze swoim dzieckiem o tym, co innym ludziom może sprawiać przykrość i dlaczego o pewnych rzeczach lepiej przy nich nie mówić.
 5. 5 Strach przed zrobieniem czegokolwiek samemu


  Nic dziwnego, że dziecko boi się samodzielności, jeśli od zawsze słyszało, że nie wolno mu nic zrobić samemu, bo zrobi sobie krzywdę, bo będzie bolało, bo się pobrudzi, bo to się skończy źle. Czuwaj nad swoim dzieckiem, bądź zawsze na tyle blisko, żeby móc zareagować w razie zagrożenia, ale nie pozbawiaj go zdobywania nowych doświadczeń, aby zminimalizować istniejące tylko w twojej głowie "ryzyko".Brudne buty, a nawet obdarte kolano i kilka łez, to dla dziecka mniejsza krzywda, niż strach, a co za tym idzie rezygnacja ze zdobywania nowych umiejętności.
 6. 6 Roszczeniowa postawa, nawet wobec obcych ludzi


  Cóż, jeżeli dziecko jest przyzwyczajone do tego, że wszyscy dorośli w jego otoczeniu zawsze spełniają każde jego żądanie, nic dziwnego, że nie może zrozumieć, dlaczego nie może tego oczekiwać od innych dorosłych. W czym tkwi sekret? Nie wystarczy mówić dziecku "nie". Trzeba mu wytłumaczyć, dlaczego nie można spełnić jego żądania, dlaczego jest to złe albo dla niego, albo dla innych. Trudno w to uwierzyć, ale czasami naprawdę zamiast rezygnować z wyjaśnień, tłumacząc sobie, że "to dziecko i i tak nie zrozumie", warto poszukać w tym młodym człowieku partnera do rozmowy.

Jaka była twoja reakcja?

Lol Lol
11
Lol
Że co? Że co?
3
Że co?
WTF WTF
12
WTF
Cholera Cholera
7
Cholera
Japier Japier
11
Japier
Wkurw Wkurw
13
Wkurw
Słodko Słodko
21
Słodko
Płacz Płacz
5
Płacz
nie lubię nie lubię
11
nie lubię
Uwielbiam Uwielbiam
12
Uwielbiam
Straszne Straszne
13
Straszne
Thuglife Thuglife
79
Thuglife
Porażka Porażka
19
Porażka
Twitter Comments

log in

Become a part of our community!

reset password

Wróć do
log in
Wybierz Format
Quiz osobowości
Trivia quiz
Głosowanie
Artykuł
Lista
Lista z Rankingiem
Mem
Wideo
Obrazek