12 zwykłych rzeczy, które przez lata zmieniły się nie do poznania

Ale ten świat się zmienia! Niektórzy nawet twierdzą, że idzie do przodu... Zbytni optymizm? Mniejsza z tym. W technologii jest na pewno dynamicznie:


1. Odbiorniki TV

Pierwsza masowa produkcja odbiorników telewizyjnych ruszyła w nazistowskiej Rzeczy w 1934 roku. W tamtych latach jeden telewizor kosztował około 450 dolarów, co jest równowartością 7 tysięcy dzisiaj. W tej cenie można dzisiaj zaopatrzyć się w naprawdę wypasiony model.

2. Okulary przeciwsłoneczne

Pierwsze okulary tego typu miały uchronić mieszkańców dalekiej północy przed tzw. ślepotą śnieżną. Z reguły wytwarzano je z drewna i pozostawiano zaledwie małą szparkę na to, aby ich właściciel mógł coś przed sobą zobaczyć.

3. Aparaty cyfrowe

Pierwszy cyfrowy aparat z 1975 roku ważył 4 kilogramy i był wyposażony między innymi w kasetę magnetofonową. Zasilało go 16 baterii, które same znacznie przekraczały rozmiarami dzisiejsze cyfrówki.

4, Papier toaletowy

Papier zaczął być używany w celach sanitarnych w Chinach właściwie tuż po jego wynalezieniu, około 589 roku n. e. Komercyjnie papier toaletowy zaczęto produkować w 1857 roku. Znana nam wszystkim zwijana rolka pojawiła się w okolicach 1880 roku.

5. Pralka

Pierwsza maszyna do prania została opatentowana w 1851 roku.

6. Skarpetki

Skarpetki to wynalazek Egipcjan datowany na około 300. rok naszej ery. Egipcjanie (tak jak Polacy) chodzili w skarpetkach i sandałach, stąd przerwa między palcami w pierwszyh "modelach".

7. Wiertarka

Na długo przed wynalezieniem elektrycznej wiertarki, wiercono ręcznie. Już w Starożytnym Rzymie wytwarzano tego typu narzędzia.

8. Tampony

Kobiety używają tamponów od czasów starożytnych. W różnych kulturach wykorzystywano w tym celu papirus, wełnę, papier czy kwiaty paproci. Bawełniane tampony przypominające te, których używamy obecnie, to wynalazek z lat 30. XX wieku.

9. Kamizelki ratunkowe

Na początku XX wieku toczono spór o to, czy kamizelki ratunkowe w ogóle mają sens, ponieważ ówczesne wynalazki znacznie utrudniały poruszanie się. Trochę od tego czasu się zmieniło.

10. Rolki

Pierwsze wynalazki przypominające wrotki datuje się na 1743 rok. Ciężko było na nich jednak w ogóle jeździć. Współczesne rolki to wynalazek z lat siedemdziesiątych. Miały jak najbardziej przypominać łyżwy i pomagać hokeistom trenować w warunkach bez lodu.

11. Kalkulatory

Pierwsze kalkulatory miały rozmiary maszyny do pisania. Dzisiaj są oczywiście zdecydowanie mniejsze, ale mało kto ich używa. W końcu są telefony czy tablety.

12. Dysk twardy

60 lat temu zaprezentowano publicznie pierwszy twardy dysk. Ważył 7 kilogramów i mógł pomieścić 5 megabajtów danych. Dzisiaj 100 razy więcej pamięci mają najtańsze modele telefonów.

Jaka była twoja reakcja?

Lol Lol
11
Lol
Że co? Że co?
13
Że co?
WTF WTF
17
WTF
Cholera Cholera
2
Cholera
Japier Japier
49
Japier
Wkurw Wkurw
3
Wkurw
Słodko Słodko
1
Słodko
Płacz Płacz
3
Płacz
nie lubię nie lubię
3
nie lubię
Uwielbiam Uwielbiam
3
Uwielbiam
Straszne Straszne
13
Straszne
Thuglife Thuglife
10
Thuglife
Porażka Porażka
3
Porażka
Twitter Comments

log in

Become a part of our community!

reset password

Wróć do
log in
Wybierz Format
Quiz osobowości
Trivia quiz
Głosowanie
Artykuł
Lista
Lista z Rankingiem
Mem
Wideo
Obrazek