10 najbardziej przerażających eksperymentów w historii, jakie przeprowadzono na ludziach

Poniższe eksperymenty niestety nie są wymysłem scenarzystów filmów grozy. Te straszne wydarzenia miały miejsce naprawdę, a najgorszy w tym wszystkim jest fakt, że to człowiek człowiekowi zgotował takie piekło…


  1. 1 „Monster Study”


    W 1939 roku 12 sierot padło ofiarą eksperymentu, który miał przysłużyć się nauce, jednak nie tylko niczego nie udowodnił, ale także zniszczył życie i tak pokrzywdzonym przez los dzieciom. 22 sieroty z jednego sierocińca zostały obiektem badań logopedycznych. Tylko 10 z nich było jąkałami, jednak po zakończeniu eksperymentu, pozostałe dzieci również się jąkały, niektóre w ogóle bały się mówić i do końca życia borykały się z brakiem pewności siebie. Doktorantka Mary Tudor prowadziła 45 minutowe lekcje z każdym z dzieci. Tym, które już się jąkały, mówiła, że nie mają problemów w wymową i że wszystko jest w porządku, natomiast poprawnie mówiącym dzieciom wytykała wszystkie błędy, nawet jeśli były one zmyślone i wmawiała im, że mówią źle, niewyraźnie, śmiesznie. Eksperyment zakończył się „sukcesem”. Po latach jego twórcy, doktor Wendell Johnson i jego studentka Mary Tudor przyznali, że wyrządzili tym dzieciom ogromną krzywdę i nie powinni byli dopuszczać się takich metod. Zwłaszcza, że nie odnaleźli przyczyny, dla której dzieci jąkają się od urodzenia. Najbardziej poszkodowana, 12-letnia wówczas dziewczynka Mary Korlaske, jako dorosła osoba wysłała do Mary Tudor list, w którym nazwała ją potworem, a jej badania nazistowskim eksperymentem. „Do dziś pamiętam twoją twarz” – pisała. -„To, że byłaś dla mnie miła i przypominałaś mi mamę”. Johnson i Tudor w kolejnych latach pomogli wielu jąkającym się dzieciom, jednak nigdy – mimo prób – nie udało im się zniwelować wad, które spowodowali u ofiar swojego „potwornego eksperymentu” („monster study”), jak go później nazwano. Dr Johnson miał z tego powodu podwójne wyrzuty sumienia, ponieważ wiedział, jak problemy z wymową mogą utrudniać życie i odbierać pewność siebie. Sam był jąkałą.
  2. 2 Stanfordzki eksperyment więzienny


    Ten eksperyment został przeprowadzony przez psychologów uniwersytetu Stanford w 1971 roku. Jego celem było zbadanie psychologicznych efektów symulacji życia więziennego. Wybierając kandydatów kierowano się ich dobrą kondycją psychofizyczną oraz – co ważne – brakiem kryminalnej przeszłości. Spośród studentów wyselekcjonowano 24 osoby, które podzielono na więźniów i strażników. Więzienie osadzono w piwnicy zakładu psychologii w Stanford. Eksperyment okazał się tragiczny w skutkach dla psychiki „więźniów”, z kolei u „strażników” odnotowano skłonność do ogromnego okrucieństwa, której nigdy wcześniej nie wykazywali.

Jaka była twoja reakcja?

Lol Lol
0
Lol
Że co? Że co?
1
Że co?
WTF WTF
0
WTF
Cholera Cholera
0
Cholera
Japier Japier
0
Japier
Wkurw Wkurw
2
Wkurw
Słodko Słodko
0
Słodko
Płacz Płacz
0
Płacz
nie lubię nie lubię
0
nie lubię
Uwielbiam Uwielbiam
0
Uwielbiam
Straszne Straszne
5
Straszne
Thuglife Thuglife
0
Thuglife
Porażka Porażka
0
Porażka
Twitter Comments

log in

Become a part of our community!

reset password

Wróć do
log in
Wybierz Format
Quiz osobowości
Trivia quiz
Głosowanie
Artykuł
Lista
Lista z Rankingiem
Mem
Wideo
Obrazek